החורף הוא זמן מצוין לכרות את רוב העצים והשיחים והתקופה הטובה ביותר בשנה לגיזום עצי פרי בארצות הברית. חורף הוא זמן טוב לצמיחת עצים ותחילת האביב והגיזום בקיץ בסוף יולי ואוגוסט. אלה הזמנים שבהם אתה יכול לעשות את החתך. התקופות הטובות ביותר לגזום עצי פרי הן בחודשים הראשונים לאחר ניתוק הניצן ובמהלך מנוחת העץ. פציעות גיזום כבדות בתקופה זו מחלישות את העצים וגורמות נזק לגזעים וענפים.

סיבה חשובה נוספת לגזום עצים נשירים בחודשים הקרים

במיוחד עצים כמו אלונים ואלמוסים, היא שפציעות גיזום יכולות למשוך קידוחים. חתך יכול לגרום לפצעים גדולים מכדי לאטום ולנזק לתא המטען. אולם לאחר הגיזום המאוחר של החורף גיזום באביב לא יקדם צמיחה רבה כמו בגיזום של סוף החורף. עבור עצים מסוימים, כגון אלונים וענבים, כמו גם כמה שיחים ועצים עם מספר ענפים גבוה, גיזום לאחר התקשות הצמיחה החדשה מקובל.

כיצד לתקן את זה

כשגוזמים עצים נשירים, הקפידו לגזום במקביל לענף הבריא הבא. נסו גם להסיר או להסיר ענפים שצמחו חזרה לאמצע העץ או השיח. אם יש לך שיחים או עצים עם גדם, עליך להסיר אותם עד לגזע. כשגוזמים עץ עם הרבה בתי שחי, וודאו שלא משאירים גזעים בחלק האחורי של העץ. בעת כריתת עצים נשירים: ערכו רשימה של כל הענפים והזרדים ועליהם גדם או זיפים.
לעוד פרטים אודות גיזום עצים מומלץ לבדוק כאן: knockonwood.co.il

אם הנזק אינו גדול מדי והעץ שווה להציל

יש לכרות ולתקן את העץ המושפע במהירות האפשרית. עצים נטועים חדשים מחזירים בהדרגה את האיזון בין שורשים וענפים, ושתילת העץ הנכון במקום הנכון וגיזומו כראוי בגיל צעיר תפחית את הצורך בגיזום. אם נדרשים הקטנת גודל או גיזום של עצי נוף, עקוב אחר המידע על גיזום נכון בפרסום זה כדי למזער פגיעה בבריאות העץ ולמנוע הידוק ענף לקוי שעלול לגרום נזק לרכוש או נזק אישי. גיזום מוגזם עלול להזיק ולעכב צמיחה רגילה ולגרום נזק לעצים.

השימור נעשה על ידי מעקב ושחזור של צורתו הטבעית של העץ על ידי הסרת ענפים מתים, חולים, שבורים או חוצים.

גיזום בצורה זו חשוב במיוחד לעצים פתוחים שגדלים מעט מאוד. גיזום של ירוקי עד צריך להיות מוגבל לגיזום צמיחה חדשה מקצות הענפים. השיחים הנשירים ביותר, המגיבים היטב לחידוש וגיזום, לוקחים את הגיזום הקשה ביותר.

עבור עצים צעירים

אין לגזום יותר מ- 25-30% מהעץ ולהמתין לשנה הבאה לפני שגוזמים איברים נוספים. היוצא מן הכלל יהיה כאשר גוזמים את השיח בצורת עץ או כאשר גוזמים צורה מסוימת כך שקצהו (עץ מושתל) היה גדול יותר מגזעו. עבור עצים גבוהים מאוד, עדיף להזמין מומחה שיגזום את העצים לגודל הניתן לניהול לפני שתנסה לגזום אותם. כאשר עץ פורח, צמצמו את דפוסי הענפים האקראיים של ענפיו על גבי כל ענף.

אם אתה רוצה לגזום עץ שנמצא כבר בגינה שלך, עדיף להתחיל כשהעץ מושרש היטב בחצר מאשר כשהוא צעיר – נטוע או צעיר.

לבסוף

במקרה של עצים נשירים, גיזום כאשר העלים נעלמים נותן לכם מושג טוב כיצד הגיזום משפיע על צורת העץ. לגיזום מנוחה אותה השפעה כמו לגיזום כאשר הוא צומח באופן פעיל. אם אתה מכוון צמיחה להאט ענפים שאינך רוצה, או להאפיל על התפתחות ענפי העץ, עליך לעשות זאת לפני השלמת הגידול העונתי. לבסוף, בכל המקרים של עצים נשירים, גזמו אם שרידי השנים האחרונות נמשכים זמן רב יותר מאשר אם הם עדיין שם. ואם לא, אנא עשה זאת בהקדם האפשרי לאחר סיום העונה.

כדי לדמיין את צורת העץ ולהבטיח שגיזום משפר את המבנה, שימו לב מה עליכם לכרות כאשר עצים נשירים איבדו את העלים שלהם. החורף בו נחים העצים מתאים ביותר לעבודה זו, ואילו סוף האביב, כאשר צמיחה חדשה מתפתחת והעצים מלאי חיוניות, יכול להיות טוב לעבודה אחרת.

לפני שאתה עסוק מדי בשתילת הגינה שלך

כדאי שתקדיש את הזמן לגזום את העצים שלך כשהם זקוקים לו. גיזום לפני צמיחה מצמצם את מספר העלים המיוצרים בשנה הקרובה. אם התרחשה צמיחה חדשה לאחר הגיזום הראשון, ייתכן שיהיה קיץ לפני גיזום עצי פרי שנטועים לאחרונה. כאשר עצי הפרי מתחילים לשבור ניצנים על העלים בתחילת האביב, יש לסיים את הגיזום בסוף האביב.