עולם הרפואה הינו עולם רחב תחומים. חלקם מוכרים יותר וחלקם מוכרי פחות- כמו תחום הניתוחים הפרוקטולוגים.

מהם, לאילו מצבים הם מיועדים, הם נעשים תחת הרדמה וכו'?- כל התשובות לשאלות הבוערות- במאמר הבא

על פרוקטולוגיה

תחום זה עוסק בבעיות רפואיות המתמקדות באיברים רגישים כמו: רקטום, רצפת האגן, מעי הגס ועוד'. לאור מידת רגישותם של האיברים המטופלים בתחום זה, הרופא המטפל חייב להיות בעל הכשרה ייחודית שתעניק לו ידע וכלים בתחום.

אילו מצבים עלולים להוביל לצורך לבצע ניתוחים פרוקטלוגים? 

-חוסר שליטה על סוגרים

-סדק עורי או מספר סדקים בפי הטבעת

-טחורים

-עצירות כרונית

-סרטן לסוגיו

-דלקות

הרדמה בעת ניתוח

ההרדמה הינה חלק בלתי נפרד מהניתוחים הפרוקטולוגים, שכן ניתוחים אלה נועדו לטיפול באזורים רגישים, מה שמוסיף על רמת מורכבות הניתוח.

חלק מהניתוחים נעשים תחת הרדמה מקומית וחלקם תחת הרדמה מלאה. הרופא המטפל יחליט לגבי ההדמה המתאימה לכם בהתאם לשיקולים כמו: מצב אישי, עבר רפואי, רמת המורכבות של הניתוח ועוד'

כיצד נדע מתי להיבדק?

גופנו, הוא מעין לוח בקרה השולח מידע מסוגים רבים ושונים. לכן, כאשר גופכם יתמודד עם סיבוך מסוים הקשור לניתוח מסוג זה, הוא ידאג "ליידע" אתכם על כך. כיצד תדעו? אם אתם מרגישים אי נוחות או כאב שאינו עובר לאחר כמה ימים, רצוי מאוד להיבדק אצל רופא מומחה בהתאם למיקום הכאב או חוסר הנוחות בגופכם.

בסמכותו של הרופא המומחה להפנותכם לאבחון הסיבוך וכשצריך- לספק לכם מענה טיפולי.

חומרת המצב שלכם תקבע האם הנכם צריכים לבצע ניתוח פרוקטולוגי. לכן, אל תמתינו עם הכאב או חוסר הנוחות, גשו כמה שיותר מוקדם לאבחון ובמידת הצורך גם לטיפול- כך תחסכו עלייה במורכבות הניתוח- במידה ויידרש. 

בחירת הרופא המטפל

קיימים רופאים מטפלים לרוב, בין אם במסגרות הציבוריות ובין אם במסגרות הפרטיות. סוג המסגרת לא אמור להיות השיקול היחיד שישפיע על בחירתכם, אלא ישנם מספר דברים נוספים אותם כדאי בהחלט לבדוק טרם הבחירה:

ראשית, הרופא המטפל חייב להחזיק בתעודה המראה כי הוא סיים בהצלחה הכשרה מעשית מלאה- המעידה על מידת הניסיון שלו.

שנית, רצוי לחפש המלצות, בין אם ברשת ובין אם אצל מכרים, חברים או משפחה. על מרבית הרופאים ניתן למצוא מידע באינטרנט, הכולל גם תגובות, בין חיוביות ובין פחות. 

לא מתפשרים? מחפשים אחר רופא מומחה אצלו תגישו בטוח לפני, במהלך ואחרי הניתוח?

ד"ר אלדד פובזנר, מומחה לניתוחים פרוקטולוגים- הוא הכתובת המצוינת עבורכם לתחושת שלווה ורוגע הן לפני ההליך הניתוחי, במהלכו ולאחריו, ובעיקר- בריאות טובה ואיכות חיים נהדרת. אז למה אתם מחכים?

צילום:freepik